Hockeyfemman Herr Grundserie

Leading Goalies by Game Situation

Leading Goalies by Game Situation

Last update: 2026-11-01 21:03
Rk No NameTeam GPI 5-5 5-4 5-3 4-4 4-3 3-3 3-4 3-5 4-5 EQG% PPG% SHG% PS GWS GA GAA
135Ekstrand, ChristianARK111000000050,0050,000,000022.00
262Josefson, FiddeLIHC230000001250,000,0050,000063.00
31Grundström, AntonHAN221000000066,6733,330,000031.50
421Ramos Hagelin, EmilACC120000000166,670,0033,330033.00
540Tenhunen, VilleGNE292120000268,7512,5018,7500167.53
61Zetterlund, LinusSUN371000002070,000,0030,0000103.62
71Winkler, IdaGRA230000000175,000,0025,000141.90
829Green, JonasNIF250010000175,000,0012,501083.80
931Pundars, ChristianTÄB360000000185,710,0014,290072.33
101Söderlund, SimonNOR391120000185,710,0014,2900144.35
111Aliev, TommySAL381000000088,890,0011,110093.54
1299Törnqvist, DanielHIF3100020000192,310,007,6900134.07
1398Larsson, PatrickFOC1100000000100,000,000,000011.00
141Johansson, FredrikARK1400000000100,000,000,000044.00
1535Cyrus Stålheim, JoakimFOC1400000000100,000,000,000044.30

39Östberg, EmilSUN10000000000000.00
1Eriksson, JohnNIF120000000250,000,0050,000044.05
1Dimander, FilipGRA150000001171,430,0028,570077.00
30Wilkne, LukasSAL1100000000100,000,000,000012.00
30Pöhnert, RobinHAN1300100000100,000,000,000143.56
50Karlsson, EmilGNE1400100000100,000,000,000055.12
Sorted by lower Equal strength Goals%, Goal Against per 40 minutes
Only goalies who particated more than 40% of their teams total game time will be included in the ranking. Please note that Game Winning Shots are excluded in Leading Goalies.
ACC
- AC Camelen
ARK
- Arken HC
FOC
- FOC Farsta IF
GNE
- Gnesta IK
GRA
- Grantorp AIK
HIF
- Hammarby IF
HAN
- Haninge Anchors HC
LIHC
- Lidingö Islanders HC
NOR
- Norrort HC
NIF
- Norsborgs IF
SAL
- Saltsjöbadens IF
SUN
- Sundbybergs HS
TÄB
- Täby Titans IF

Swehockey – Svenska Ishockeyförbundets officiella app

Swehockey ger dig tillgång till nyheter, livebevakning och statistik för samtliga ishockeyserier som spelas i Sverige. Du kan följa dina favoritserier och lägga upp egna favoritlag i appen. För dina favoritlag kan du sedan välja att få pushnotiser när laget gör mål, i periodpaus m.m.

Swehockey ger dig:

  • De senaste hockeynyheterna ifrån Svenska Ishockeyförbundet
  • Liverapportering
  • Resultat och statistik för samtliga serier
  • Spelarstatistik
  • Följ ditt favoritlag och få pushnotiser vid viktiga händelser

Ladda ner för Android

Ladda ner för IOS