Hockeyettan Norra

Leading Goalies by Game Situation

Leading Goalies by Game Situation

Last update: 2026-10-13 09:22
Rk No NameTeam GPI 5-5 5-4 5-3 4-4 4-3 3-3 3-4 3-5 4-5 EQG% PPG% SHG% PS GWS GA GAA
131Sandrud, MarkusSTR322000000328,5728,5742,860072.35
260Stenmark, FelixBOD420000000433,330,0066,670161.47
331Hector, ScottHHC321000000150,0025,0025,000041.35
431Ogandzhanian, ArturKIR441010001350,0010,0040,0000102.50
540Carlsson, JacobKAL331000000160,0020,0020,000051.68
61Frykholm, JonathanLIN550000001262,500,0037,500081.73
760Rajalin-Scharp, AlecSOL3110000000664,710,0035,2900176.19
860Andersson, ViktorENK5131000001465,005,0025,0010204.67
91Lundberg, EbbeHHC220000000066,670,000,001031.44
1034Andersson, SebastianPIT361000000266,6711,1122,220092.92
1130Rheyneuclaudes, LucasÖRN590010002271,430,0028,5701142.72
1232Danell, AntonNOR471010001172,730,0027,2700112.76
1331Grönhagen, IsacSOL4101000000276,920,0023,0800133.98
1430Ohre, AdamSUN5110000000278,570,0014,2910142.81
151Hjälm, WilliamJÄR390000000281,820,0018,1800113.57
1630Konttila, ArvoAHF4120000000285,710,0014,2900144.01
1731Vallin, HampusBHF470000000187,500,0012,500082.02
181Rönnqvist, ViktorVHF470000000187,500,0012,500082.65
1930Fröberg, OscarJÄR380000000188,890,0011,110093.00
2031Olsson, VictorVäIK3300000000100,000,000,000030.97
2130Eriksson, MalteSUR3600000000100,000,000,000161.95
2270Owuya, MarkWIN3500000000100,000,000,000052.02
2331Reinholdt, JonathanPIT3800000000100,000,000,000182.61

35Lindqvist, EdvinÖRN10000000010,000,00100,000011.00
31Tjärnhell, SimonENK10100000120,0025,0075,000046.00
45Frölander, AlvarBHF210000000233,330,0066,670031.54
31Eneroth, JonasSUR230000000260,000,0040,000052.53
30Westling, SimonBOD120000000166,670,0033,330033.00
1Åkezon, LucasWIN252000000071,4328,570,000074.62
30Andersson, KalleVHF130000000175,000,0025,000044.08
1Ronnestål, DavidKAL241000000080,0020,000,000052.50
32Törnqvist Watson, ColinVäIK240000000180,000,0020,000052.54
45Jägergård, JohnNOR2101000000183,338,338,3300126.09
31Forsberg, WilliamENK1200000000100,000,000,000022.04
31Svensson, AlfredLIN2300000000100,000,000,000032.12
35Rönn, IvarSTR1300000000100,000,000,000132.77
1Suvanto, EemilAHF2600000000100,000,000,000064.02
1Törmä, DennisKIR1500000000100,000,000,000055.00
Sorted by lower Equal strength Goals%, Goal Against per 60 minutes
Only goalies who particated more than 40% of their teams total game time will be included in the ranking. Please note that Game Winning Shots are excluded in Leading Goalies.
AHF
- Asplöven Haparanda Hockey Förening
BOD
- Bodens HF
BHF
- Borlänge HF
ENK
- Enköpings SK HK
HHC
- Hudiksvalls HC
SUN
- IF Sundsvall Hockey
JÄR
- Järfälla HC
KAL
- Kalix HC
KIR
- Kiruna IF
LIN
- Lindlövens IF
NOR
- Norrtälje IK
PIT
- Piteå HC
SOL
- Sollentuna HC
STR
- Strömsbro IF
SUR
- Surahammars IF
VHF
- Vallentuna Hockey
VäIK
- Väsby IK HK
WIN
- Wings HC Arlanda
ÖRN
- Örnsköldsvik HF

Swehockey – Svenska Ishockeyförbundets officiella app

Swehockey ger dig tillgång till nyheter, livebevakning och statistik för samtliga ishockeyserier som spelas i Sverige. Du kan följa dina favoritserier och lägga upp egna favoritlag i appen. För dina favoritlag kan du sedan välja att få pushnotiser när laget gör mål, i periodpaus m.m.

Swehockey ger dig:

  • De senaste hockeynyheterna ifrån Svenska Ishockeyförbundet
  • Liverapportering
  • Resultat och statistik för samtliga serier
  • Spelarstatistik
  • Följ ditt favoritlag och få pushnotiser vid viktiga händelser

Ladda ner för Android

Ladda ner för IOS