Clubs in Södermanland

HockeyTrean Västmanland/Örebro

Leading Goalies by Game Situation

Leading Goalies by Game Situation

Last update: 2026-10-16 22:27
Rk No NameTeam GPI 5-5 5-4 5-3 4-4 4-3 3-3 3-4 3-5 4-5 EQG% PPG% SHG% PS GWS GA GAA
131Eriksson, SamuelHC 110000000150,000,0050,000022.00
31Larsson, CarlVSH220000000250,000,0050,000042.00
31Andersson, Karl-OscarESK240020001360,000,0040,0000105.00
33Persson, MelvinKUN130000001160,000,0040,000055.00
545Johnsson, PontusHC 152010000260,0020,0020,00001010.00
61Sundqvist, ViktorVPH241010000171,430,0028,570073.37
730Karlborg, DexterGUL140000000180,000,0020,000055.00
830Hedelind, RasmusIFK290000000281,820,0018,1800115.38
930Eriksson, AlexanderKUM291000000181,829,099,0900115.50
1030Nordgren, HampusSAL1200000000100,000,000,000022.07
1170Eriksson, KevinNORA1300000000100,000,000,000033.00

40Forsman, AlgotSAL10000000000000.00
30Bergström, WilliamFEL240000000266,670,0033,330069.00
1Svartling, CarlFEL150100000366,670,0033,3300913.51
31Ekegren, AndersFEL1500000000100,000,000,000057.50
Sorted by lower Equal strength Goals%, Goal Against per 60 minutes
Only goalies who particated more than 40% of their teams total game time will be included in the ranking. Please note that Game Winning Shots are excluded in Leading Goalies.
ESK
- Eskilstuna Linden:2
FEL
- Fellingsbro/Frövi IK/ÖHU
GUL
- Guldsmedshytte SK
HC
- HC Örnen
IFK
- IFK Hallsberg:2
KUM
- Kumla HC:2
KUN
- Kungsörs IK
NORA
- Nora HC
SAL
- Sala HK
VPH
- Västerås Pickels HC
VSH
- Västerås SK

Swehockey – Svenska Ishockeyförbundets officiella app

Swehockey ger dig tillgång till nyheter, livebevakning och statistik för samtliga ishockeyserier som spelas i Sverige. Du kan följa dina favoritserier och lägga upp egna favoritlag i appen. För dina favoritlag kan du sedan välja att få pushnotiser när laget gör mål, i periodpaus m.m.

Swehockey ger dig:

  • De senaste hockeynyheterna ifrån Svenska Ishockeyförbundet
  • Liverapportering
  • Resultat och statistik för samtliga serier
  • Spelarstatistik
  • Följ ditt favoritlag och få pushnotiser vid viktiga händelser

Ladda ner för Android

Ladda ner för IOS