Clubs in Norrbotten
Clubs in Norrbotten

Lulebocupen

Leading Goalies by Game Situation

Leading Goalies by Game Situation

Last update: 2026-09-26 16:52
Rk No NameTeam GPI 5-5 5-4 5-3 4-4 4-3 3-3 3-4 3-5 4-5 EQG% PPG% SHG% PS GWS GA GAA
11Merum, AlbertLHF370000000363,640,0027,2710114.39
21Bergstedt, AlbinSUN292000001169,2315,3815,38001313.00
330Bachmann, GustavSUN3121000000280,006,6713,33001510.00
435Moilanen, OliverKÄR Yellow3300000000100,000,000,000031.00
530Johansson Viklund, OssianKIR31400000000100,000,000,0000144.67

30Waller, OttoLHF30000000020,000,00100,000024.07
28Juntti, OliviaSUN120000000166,670,0033,330036.00
Sorted by lower Equal strength Goals%, Goal Against per 40 minutes
Only goalies who particated more than 20% of their teams total game time will be included in the ranking. Please note that Game Winning Shots are excluded in Leading Goalies.
KIR
- Kiruna IF
KÄR Yellow
- Kärpät Oulu Yellow
LHF
- Luleå HF
SUN
- Sunderby SK

Swehockey – Svenska Ishockeyförbundets officiella app

Swehockey ger dig tillgång till nyheter, livebevakning och statistik för samtliga ishockeyserier som spelas i Sverige. Du kan följa dina favoritserier och lägga upp egna favoritlag i appen. För dina favoritlag kan du sedan välja att få pushnotiser när laget gör mål, i periodpaus m.m.

Swehockey ger dig:

  • De senaste hockeynyheterna ifrån Svenska Ishockeyförbundet
  • Liverapportering
  • Resultat och statistik för samtliga serier
  • Spelarstatistik
  • Följ ditt favoritlag och få pushnotiser vid viktiga händelser

Ladda ner för Android

Ladda ner för IOS