Clubs in Norrbotten
Clubs in Norrbotten

Teamsportia Cup

Leading Goalies by Game Situation

Leading Goalies by Game Situation

Last update: 2026-09-26 19:04
Rk No NameTeam GPI 5-5 5-4 5-3 4-4 4-3 3-3 3-4 3-5 4-5 EQG% PPG% SHG% PS GWS GA GAA
133Karlsson, ViggoBRO10000000000000.00
1Ögren Salander, WaylonCHC10000000000000.00
331Söderqvist Lindberg, CrispinIFBH310000000150,000,0050,000021.33
41Johansson, VidarSOL121000000066,6733,330,000033.00
51Grahn, HugohCHC230000000175,000,0025,000042.00
61Hedlund, TykoMoDo230000000175,000,0025,000042.67
733Al saghir, JosephBRO271000000177,7811,1111,110094.50
825Wallberg, VictorMoDo240000000180,000,0020,000053.34
91Larsson, WilhelmKAIF381010000181,829,099,0900113.67
101Morin Eidegren, LukasKAL360000000185,710,0014,290072.33
111Nordström, JonathanLSK270000000187,500,0012,500088.00
1235Lundsten, MaxLSK3151000000188,245,885,8800178.50
131Nilsson, WilliamIFBH3100000000100,000,000,000010.67
1430Vörman, JonSOL2200000000100,000,000,000021.00

29Nordin, AxelBRO10000000000000.00
Sorted by lower Equal strength Goals%, Goal Against per 40 minutes
Only goalies who particated more than 20% of their teams total game time will be included in the ranking. Please note that Game Winning Shots are excluded in Leading Goalies.
BRO
- Brooklyn Tigers UHF
CHC
- Clemensnäs HC
IFBH
- IF Boden Hockey
KAL
- Kalix HC
KAIF
- Kågedalens AIF
LSK
- Lycksele SK
MoDo
- MoDo Hockey
SOL
- Sollefteå HK

Swehockey – Svenska Ishockeyförbundets officiella app

Swehockey ger dig tillgång till nyheter, livebevakning och statistik för samtliga ishockeyserier som spelas i Sverige. Du kan följa dina favoritserier och lägga upp egna favoritlag i appen. För dina favoritlag kan du sedan välja att få pushnotiser när laget gör mål, i periodpaus m.m.

Swehockey ger dig:

  • De senaste hockeynyheterna ifrån Svenska Ishockeyförbundet
  • Liverapportering
  • Resultat och statistik för samtliga serier
  • Spelarstatistik
  • Följ ditt favoritlag och få pushnotiser vid viktiga händelser

Ladda ner för Android

Ladda ner för IOS