Clubs in Norrbotten
Clubs in Norrbotten

Hockeyettan Norra

Leading Goalies by Game Situation

Leading Goalies by Game Situation

Last update: 2026-10-18 20:37
Rk No NameTeam GPI 5-5 5-4 5-3 4-4 4-3 3-3 3-4 3-5 4-5 EQG% PPG% SHG% PS GWS GA GAA
11Lundberg, EbbeHHC320000000150,000,0025,001041.30
260Stenmark, FelixBOD540000000450,000,0050,000181.57
331Sandrud, MarkusSTR452000000350,0020,0030,0000102.53
431Ogandzhanian, ArturKIR551010001354,559,0936,3600112.19
51Frykholm, JonathanLIN550000001262,500,0037,500081.73
660Rajalin-Scharp, AlecSOL3110000000664,710,0035,2900176.19
760Andersson, ViktorENK6131000001465,005,0025,0010203.79
831Hector, ScottHHC441000000166,6716,6716,670061.51
934Andersson, SebastianPIT492000000269,2315,3815,3800133.12
1031Eneroth, JonasSUR450000000271,430,0028,570071.76
1130Fröberg, OscarJÄR4100000000471,430,0028,5700143.50
1230Rheyneuclaudes, LucasÖRN6100010002273,330,0026,6701152.44
1340Carlsson, JacobKAL551010000175,0012,5012,500081.60
1431Grönhagen, IsacSOL4101000000276,920,0023,0800133.98
1530Ohre, AdamSUN6110000000278,570,0014,2910142.34
1632Danell, AntonNOR5101010001178,570,0021,4300142.83
1731Olsson, VictorVäIK480000000280,000,0020,0000102.45
1870Owuya, MarkWIN5140000000382,350,0017,6500174.59
1930Konttila, ArvoAHF5130000000286,670,0013,3300153.37
201Hjälm, WilliamJÄR4130000000286,670,0013,3300153.69
211Rönnqvist, ViktorVHF470000000187,500,0012,500082.65
2231Vallin, HampusBHF590000000190,000,0010,0000102.03
2330Eriksson, MalteSUR3600000000100,000,000,000161.95
2431Reinholdt, JonathanPIT3800000000100,000,000,000182.61

35Lindqvist, EdvinÖRN10000000010,000,00100,000011.00
31Tjärnhell, SimonENK10100000120,0025,0075,000046.00
31Forsberg, WilliamENK240000001350,000,0050,000084.04
45Frölander, AlvarBHF340000000357,140,0042,860172.31
30Andersson, KalleVHF130000000175,000,0025,000044.08
1Ronnestål, DavidKAL241000000080,0020,000,000052.50
32Törnqvist Watson, ColinVäIK240000000180,000,0020,000052.54
30Westling, SimonBOD250000000183,330,0016,670063.00
45Jägergård, JohnNOR2101000000183,338,338,3300126.09
1Suvanto, EemilAHF360000000185,710,0014,290072.81
1Törmä, DennisKIR260000001085,710,0014,290073.53
1Åkezon, LucasWIN3142000000087,5012,500,0000167.00
35Rönn, IvarSTR2400000000100,000,000,000141.92
31Svensson, AlfredLIN3500000000100,000,000,000052.09
Sorted by lower Equal strength Goals%, Goal Against per 60 minutes
Only goalies who particated more than 40% of their teams total game time will be included in the ranking. Please note that Game Winning Shots are excluded in Leading Goalies.
AHF
- Asplöven Haparanda Hockey Förening
BOD
- Bodens HF
BHF
- Borlänge HF
ENK
- Enköpings SK HK
HHC
- Hudiksvalls HC
SUN
- IF Sundsvall Hockey
JÄR
- Järfälla HC
KAL
- Kalix HC
KIR
- Kiruna IF
LIN
- Lindlövens IF
NOR
- Norrtälje IK
PIT
- Piteå HC
SOL
- Sollentuna HC
STR
- Strömsbro IF
SUR
- Surahammars IF
VHF
- Vallentuna Hockey
VäIK
- Väsby IK HK
WIN
- Wings HC Arlanda
ÖRN
- Örnsköldsvik HF

Swehockey – Svenska Ishockeyförbundets officiella app

Swehockey ger dig tillgång till nyheter, livebevakning och statistik för samtliga ishockeyserier som spelas i Sverige. Du kan följa dina favoritserier och lägga upp egna favoritlag i appen. För dina favoritlag kan du sedan välja att få pushnotiser när laget gör mål, i periodpaus m.m.

Swehockey ger dig:

  • De senaste hockeynyheterna ifrån Svenska Ishockeyförbundet
  • Liverapportering
  • Resultat och statistik för samtliga serier
  • Spelarstatistik
  • Följ ditt favoritlag och få pushnotiser vid viktiga händelser

Ladda ner för Android

Ladda ner för IOS