Clubs in Stockholm
Clubs in Stockholm

HockeyTvåan Herr Östra

Leading Goalies by Game Situation

Leading Goalies by Game Situation

Last update: 2026-10-25 15:47
Rk No NameTeam GPI 5-5 5-4 5-3 4-4 4-3 3-3 3-4 3-5 4-5 EQG% PPG% SHG% PS GWS GA GAA
135Gotthold, EdorTIE340010001445,450,0045,4510113.58
235Mutze-Hvitman, RichardBÅL440001000257,1414,2928,570071.72
331Lindholm, AdamNAC330000000260,000,0040,000051.67
41Blom, VilhelmFLIK490000001560,000,0040,0000154.50
531Andersson, CasperTIE380000000561,540,0038,4600135.06
631Karlsson, NoelIKG240000000266,670,0033,330063.10
72Svahn, EdvinFLIK391000000369,237,6923,0800134.91
81Flink, HugoVÄR470000000277,780,0022,220092.26
930Stierngranat, JoelSPÅ370000001177,780,0022,220093.00
1072Hobohm, AlbertSOL6231000000579,313,4517,2400294.77
111Åström, PetterIKG240000001080,000,0020,000052.52
1260Tördal, OskarMÄH4121000000280,006,6713,3300153.75
1330Wilhelmsson, AlexanderIFK490000000281,820,0018,1800113.01
1441Ehrlich, LucasNYN350000000183,330,0016,670161.95
1540Kaiponen, TuomasMAR5110010000285,710,0014,2900142.75
1635Lundell, HampusESK5110010000285,710,0014,2900142.79
1730Linder, EliasNYN3122000000085,7114,290,0000144.67
1835Gidbark, LinusHIF350020000187,500,0012,500182.55
1930Nilsson, PhilipHAN4131010000087,506,250,0010165.68
2035Matthiesen, AdamSEG4300000000100,000,000,000030.73
2133Björk, LukasNAC3400000000100,000,000,000041.33

1Epparn, AntonBÅL110000000233,330,0066,670033.70
30Säll, HugoHIF211000000050,0050,000,000021.00
1Jansson, EmilESK110000000050,000,000,001022.00
30Lööf, EdwinBÅL220000000166,670,0033,330032.52
35Palm, OliverHAN250000000271,430,0028,570075.99
30Wassberg, FabianSEG240000000180,000,0020,000052.52
70Forsberg, AlvinVÄR130010000180,000,0020,000055.03
41Sahlman, SamiMAR250000000183,330,0016,670063.06
31Nilsson, HugoIFK360000000185,710,0014,290072.98
35Engsund, HugoSPÅ2400100000100,000,000,000052.50
35Lunde, LeonMÄH21200000000100,000,000,0000126.04
99Malmström Nilsson, CharlieTIE1600000000100,000,000,0000614.90
Sorted by lower Equal strength Goals%, Goal Against per 60 minutes
Only goalies who particated more than 40% of their teams total game time will be included in the ranking. Please note that Game Winning Shots are excluded in Leading Goalies.
BÅL
- Bålsta HC
ESK
- Eskilstuna Linden Hockey
FLIK
- Flemingsbergs IK
HIF
- Hammarby Hockey
HAN
- Haninge Anchors HC
MAR
- IFK Mariehamn
IFK
- IFK Tumba IK
IKG
- IK Göta
MÄH
- Mälarö Hockeyförening
NAC
- Nacka HK
NYN
- Nynäshamns IF HC
SEG
- Segeltorps IF Ishockeyförening
SOL
- Solna SK
SPÅ
- Spånga IS IK
TIE
- Tierps HK
VÄR
- Värmdö HC

Swehockey – Svenska Ishockeyförbundets officiella app

Swehockey ger dig tillgång till nyheter, livebevakning och statistik för samtliga ishockeyserier som spelas i Sverige. Du kan följa dina favoritserier och lägga upp egna favoritlag i appen. För dina favoritlag kan du sedan välja att få pushnotiser när laget gör mål, i periodpaus m.m.

Swehockey ger dig:

  • De senaste hockeynyheterna ifrån Svenska Ishockeyförbundet
  • Liverapportering
  • Resultat och statistik för samtliga serier
  • Spelarstatistik
  • Följ ditt favoritlag och få pushnotiser vid viktiga händelser

Ladda ner för Android

Ladda ner för IOS