HockeyTrean Herr Region Norr D, Region Norr

Leading Goalies by Game Situation

Leading Goalies by Game Situation

Last update: 2026-10-23 21:45
Rk No NameTeam GPI 5-5 5-4 5-3 4-4 4-3 3-3 3-4 3-5 4-5 EQG% PPG% SHG% PS GWS GA GAA
132Mikaelsson, AdamBHC210000000150,000,0050,000021.00
230Löfgren, WilliamLSK220010000260,000,0040,000052.43
31Mörtell, EdwinUHK120000000166,670,0033,330032.84
430Dahlberg, RasmusVHF140000000180,000,0020,000055.00
51Holmqvist, HugoVHF170000000187,500,0012,500088.00
630Bergling, PhilipUME191010000090,919,090,00001111.00
Sorted by lower Equal strength Goals%, Goal Against per 60 minutes
Only goalies who particated more than 40% of their teams total game time will be included in the ranking. Please note that Game Winning Shots are excluded in Leading Goalies.
BHC
- Burträsk HC
LSK
- Lycksele SK
UME
- Umeå Dragons HC
UHK
- Umeå Hockey Klubb
VHF
- Vindelns HF

Swehockey – Svenska Ishockeyförbundets officiella app

Swehockey ger dig tillgång till nyheter, livebevakning och statistik för samtliga ishockeyserier som spelas i Sverige. Du kan följa dina favoritserier och lägga upp egna favoritlag i appen. För dina favoritlag kan du sedan välja att få pushnotiser när laget gör mål, i periodpaus m.m.

Swehockey ger dig:

  • De senaste hockeynyheterna ifrån Svenska Ishockeyförbundet
  • Liverapportering
  • Resultat och statistik för samtliga serier
  • Spelarstatistik
  • Följ ditt favoritlag och få pushnotiser vid viktiga händelser

Ladda ner för Android

Ladda ner för IOS