Clubs in Örebro
Clubs in Örebro

Hockeyettan Norra

Leading Goalies by Game Situation

Leading Goalies by Game Situation

Last update: 2026-10-24 13:42
Rk No NameTeam GPI 5-5 5-4 5-3 4-4 4-3 3-3 3-4 3-5 4-5 EQG% PPG% SHG% PS GWS GA GAA
11Lundberg, EbbeHHC320000000150,000,0025,001041.30
231Sandrud, MarkusSTR452000000350,0020,0030,0000102.53
331Ogandzhanian, ArturKIR551010001354,559,0936,3600112.19
460Stenmark, FelixBOD650000000455,560,0044,440191.48
560Rajalin-Scharp, AlecSOL3110000000664,710,0035,2900176.19
660Andersson, ViktorENK6131000001465,005,0025,0010203.79
731Hector, ScottHHC441000000166,6716,6716,670061.51
81Frykholm, JonathanLIN660000001266,670,0033,330091.60
945Frölander, AlvarBHF450010000366,670,0033,330192.22
1034Andersson, SebastianPIT492000000269,2315,3815,3800133.12
1131Eneroth, JonasSUR450000000271,430,0028,570071.76
1230Rheyneuclaudes, LucasÖRN6100010002273,330,0026,6701152.44
1340Carlsson, JacobKAL551010000175,0012,5012,500081.60
1430Ohre, AdamSUN7120000000375,000,0018,7510162.29
1530Fröberg, OscarJÄR5130000000476,470,0023,5300173.40
1631Grönhagen, IsacSOL4101000000276,920,0023,0800133.98
1731Olsson, VictorVäIK480000000280,000,0020,0000102.45
1832Danell, AntonNOR6121010001181,250,0018,7500162.70
1931Reinholdt, JonathanPIT491000000181,829,099,0901112.73
2070Owuya, MarkWIN5140000000382,350,0017,6500174.59
2130Eriksson, MalteSUR460000000185,710,0014,290171.71
221Hjälm, WilliamJÄR4130000000286,670,0013,3300153.69
231Rönnqvist, ViktorVHF470000000187,500,0012,500082.65
2430Konttila, ArvoAHF6150000000288,240,0011,7600173.12
2531Vallin, HampusBHF590000000190,000,0010,0000102.03
261Åkezon, LucasWIN4202000000090,919,090,0000226.70

35Lindqvist, EdvinÖRN10000000010,000,00100,000011.00
31Tjärnhell, SimonENK10100000120,0025,0075,000046.00
31Forsberg, WilliamENK240000001350,000,0050,000084.04
30Andersson, KalleVHF260000000275,000,0025,000084.08
1Ronnestål, DavidKAL371000000177,7811,1111,110093.04
32Törnqvist Watson, ColinVäIK240000000180,000,0020,000052.54
30Westling, SimonBOD250000000183,330,0016,670063.00
45Jägergård, JohnNOR2101000000183,338,338,3300126.09
1Suvanto, EemilAHF360000000185,710,0014,290072.81
1Törmä, DennisKIR260000001085,710,0014,290073.53
35Rönn, IvarSTR2400000000100,000,000,000141.92
31Svensson, AlfredLIN3500000000100,000,000,000052.09
Sorted by lower Equal strength Goals%, Goal Against per 60 minutes
Only goalies who particated more than 40% of their teams total game time will be included in the ranking. Please note that Game Winning Shots are excluded in Leading Goalies.
AHF
- Asplöven Haparanda Hockey Förening
BOD
- Bodens HF
BHF
- Borlänge HF
ENK
- Enköpings SK HK
HHC
- Hudiksvalls HC
SUN
- IF Sundsvall Hockey
JÄR
- Järfälla HC
KAL
- Kalix HC
KIR
- Kiruna IF
LIN
- Lindlövens IF
NOR
- Norrtälje IK
PIT
- Piteå HC
SOL
- Sollentuna HC
STR
- Strömsbro IF
SUR
- Surahammars IF
VHF
- Vallentuna Hockey
VäIK
- Väsby IK HK
WIN
- Wings HC Arlanda
ÖRN
- Örnsköldsvik HF

Swehockey – Svenska Ishockeyförbundets officiella app

Swehockey ger dig tillgång till nyheter, livebevakning och statistik för samtliga ishockeyserier som spelas i Sverige. Du kan följa dina favoritserier och lägga upp egna favoritlag i appen. För dina favoritlag kan du sedan välja att få pushnotiser när laget gör mål, i periodpaus m.m.

Swehockey ger dig:

  • De senaste hockeynyheterna ifrån Svenska Ishockeyförbundet
  • Liverapportering
  • Resultat och statistik för samtliga serier
  • Spelarstatistik
  • Följ ditt favoritlag och få pushnotiser vid viktiga händelser

Ladda ner för Android

Ladda ner för IOS