Clubs in Örebro

HockeyTrean Västmanland/Örebro

Leading Goalies by Game Situation

Leading Goalies by Game Situation

Last update: 2026-10-23 22:09
Rk No NameTeam GPI 5-5 5-4 5-3 4-4 4-3 3-3 3-4 3-5 4-5 EQG% PPG% SHG% PS GWS GA GAA
131Larsson, CarlVSH220000000250,000,0050,000042.00
245Johnsson, PontusHC 262010000453,8515,3830,7700136.50
330Karlborg, DexterGUL260000001454,550,0045,4500115.50
433Persson, MelvinKUN130000001160,000,0040,000055.00
51Andersson, Karl-OscarESK390030001566,670,0033,3300186.04
61Sundqvist, ViktorVPH241010000171,430,0028,570073.37
730Hedelind, RasmusIFK290000000281,820,0018,1800115.38
830Eriksson, AlexanderKUM3151020000285,005,0010,0000206.67
930Bergström, WilliamFEL3170000000385,000,0015,00002012.00
1030Nordgren, HampusSAL1200000000100,000,000,000022.07
1170Eriksson, KevinNORA1300000000100,000,000,000033.00

40Forsman, AlgotSAL10000000000000.00
31Eriksson, SamuelHC 110000000150,000,0050,000022.00
1Svartling, CarlFEL150100000366,670,0033,3300913.51
1Axäng, LudvigIFK140000000180,000,0020,000055.00
31Ekegren, AndersFEL1500000000100,000,000,000057.50
Sorted by lower Equal strength Goals%, Goal Against per 60 minutes
Only goalies who particated more than 40% of their teams total game time will be included in the ranking. Please note that Game Winning Shots are excluded in Leading Goalies.
ESK
- Eskilstuna Linden:2
FEL
- Fellingsbro/Frövi IK/ÖHU
GUL
- Guldsmedshytte SK
HC
- HC Örnen
IFK
- IFK Hallsberg:2
KUM
- Kumla HC:2
KUN
- Kungsörs IK
NORA
- Nora HC
SAL
- Sala HK
VPH
- Västerås Pickels HC
VSH
- Västerås SK

Swehockey – Svenska Ishockeyförbundets officiella app

Swehockey ger dig tillgång till nyheter, livebevakning och statistik för samtliga ishockeyserier som spelas i Sverige. Du kan följa dina favoritserier och lägga upp egna favoritlag i appen. För dina favoritlag kan du sedan välja att få pushnotiser när laget gör mål, i periodpaus m.m.

Swehockey ger dig:

  • De senaste hockeynyheterna ifrån Svenska Ishockeyförbundet
  • Liverapportering
  • Resultat och statistik för samtliga serier
  • Spelarstatistik
  • Följ ditt favoritlag och få pushnotiser vid viktiga händelser

Ladda ner för Android

Ladda ner för IOS